Przejdź do głównej zawartości

46. chleb owsiano-żytni!

Według mnie chleb własnej produkcji jest wypiekiem niepowtarzanym! Już sam proces przygotowań, oczekiwanie, obserwacja jak ciasto rośnie, zapach świeżych drożdży i upieczonego chleba daje mi ogromne poczucie satysfakcji. A smak takiego chleba? Jest nie do zastąpienia, nie do podrobienia ;-)

Ostatnio dzieliłam się z Wami przepisem na chleb owsiano-orkiszowy na sodzie oczyszczonej, dzisiaj wersja ulepszona, smaczniejsza, bardziej chrupiąca - chleb na drożdżach, wersja owsiano-żytnia ze pestkami słonecznika.


CHLEB OWSIANO-ŻYTNI

Przepis (bochenek):

Zaczyn:
40g świeżych drożdży
120ml ciepłej wody
2 łyżki mąki żytniej

Dodatkowo:
300g mąki owsianej
200g mąki żytniej 
260g ciepłej wody
łyżka soli
garść pestek słonecznika

Przygotować zaczyn: drożdże pokruszyć do miski, wsypać mąkę żytnią, całość zalać ciepłą wodą, dokładnie wymieszać (aż drożdże się rozpuszczą). Przykryć ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce na około 15 minut (zaczyn powinien wyrosnąć; podwoić swoją objętość). 

Piekarnik rozgrzać do 180 stopni (termoobieg). Do gotowego zaczynu dodać mąkę żytnią, owsianą, sól, pestki słonecznika i ciepłą wodę. Wyrobić ciasto, odstawić na kolejne 15 minut. Wyrośnięte ciasto przełożyć do formy na chleb (wyłożonej papierem do pieczenia). Wstawić do piekarnika, piec przez około 30-40 minut.

Komentarze